[MEDIA] hey we developed/produced these bars in ~6 months and they’re so delicious and I’m very proud of them! they’re a bit pricey but they’re...
Made some banana bread cinnamon rolls with brown butter cream cheese icing. I wish they had more banana flavor but the texture was great and the...
[ATTACH] I recently went to a smaller food show for work and tried a blood orange flavored olive oil with chocolate espresso flavored balsamic...
It’s crazy how the little but consistent changes have me feeling better than a big workout. I’ve been trying to walk a mile on my walking pad and...
one of my coworkers brought in a Dubai chocolate bar and it was good but nothing insane and nothing I’d pay like $20+ for?
science behind making it from cow to cone!
I think technically anyone can sign up, but it’s like $4500 just for the course not including meals and lodging. We do it through Penn state but I...
I’m going to ice cream school next week for work and I’m so excited lol. It’s actually like a very intense week of classes but I think it’ll be so...
rao’s hands down. Pricey but I think worth it.
Dietitians are more formally educated, you have to get your masters and be licensed to become a registered dietitian. Nutritionists can vary in...
[ATTACH] Pretty happy with my cookie spread this year! Chocolate toffee chunk, pistachio white chocolate cranberry shortbread, candy cane...
Started using the Paprika app to manage recipes and it’s really all I could ever want in an app. Really easy to download recipes from websites...
[ATTACH] [ATTACH] Salted honey butter rolls and a white chocolate cranberry cake for a Friendsgiving! I can’t wait to try the rolls, they made my...
Does anyone want a code for a week of free Factor meals? I just paid $10 for shipping and got 8 meals. I wouldn’t pay full price but they’re not...
Honestly the easiest way for me to eat healthy each week is meal prep. If I have the healthy option on hand, I’m more likely to eat it. Mission...